Неймовірні долі нашого люду

То знаково, що в останній час виходять ґрунтовні книги про нашу минувшину. Адже про що б не йшлася мова, вона неминуче стосується пекучої сучасності.

Прочитавши роман Івана Корсака “На розстаннях долі”, я дізналася багато нового. Тут розповідається про долі відомих українців, таких як Тарас Бульба-Боровець, Павло Шандрук, Федір Богатирчук, Борис Балінський. А в післямові доктора історичних наук Л.Стрільчук “Торжество пам’яті” змальовано  ”… руйнування впродовж десятиліть традиційних громадсько-політичних та соціально-культурних структур регіону, життя у постійному страху, позбавлення демократичних свобод, приниження людської гідності.”

В книзі йдеться про справи в період Другої світової війни. Автор частково охоплює воєнні події,  які сталися на території України, а в ті часи – частини СРСР.

На мою думку, роман отримав таку назву через те, що люди опинилися на перехресті драматичних подій, коли треба було робити вибір, від якого залежатиме подальше життя. Ми  чуємо їх від Федора Парфеновича Богатирчука: «Якою ж доріжкою-стежкою тепер тобі йти? – питав сам в себе Федір Парфенович. – Ти ж бо на розтаннях долі, й ніхто за тебе тут не зважить та виважить. …” він повторював це не один раз.

Також в романі розповідається про трагічну долю Віри і Григорія, про зародження їхньої любові. Їхнє життя складалося по-різному, у Віри до війни був чоловік ,свекруха і рідний брат, та початок війни забрав всіх. Грізні події ставали впоперек людському щастю, як не раз вони стають сьогодні, коли на сході відбуваються відомі події.

Чи не найменше з героїв роману  у нас відомий  Борис Балінський. Історія життя його  інакша – вона також захоплює читачів. Він був ученим-ембріологом, не брав участі у воєнних діях. Втратив рідну людину ( дружину, яка залишила йому  сина Івана). Він не зміг реалізуватися як вчений в підсовітській Україні, не зміг і на європейських теренах, але світове ім’я здобув  аж … в університеті Вітватерсранда,  у Південноафриканській республіці. Неймовірні життєві дороги наших людей…

«На розстанях долі», звісно, є художнім твором.Але дивним чином використання  справжніх  документів тих часів не «ламає»т оповідь. Бо до тих подій, які перегукуються з сьогоднішніми болісним проблемами, неможливо ставитися байдуже.

                                                Валентина Цяк

"Без знання і розуміння своєї минувшини -

людство тоді немовля, народжене вчора."