Свято, яке назавжди з нами

В останній тиждень Волинь святкувала.
То було свято не галасливе, без помпи та зайвої офіційщини. І зовсім воно не пов’язувалося з підсумками виборів з їхніми білбордами, що набили оскому, піаром, тріском та виляском.
На Волині саме собою склалося Cвято книги.
Насамперед у Волинському національному університеті відбулася зустріч з Михайлом Слабошпицьким, Василем Шклярем, Станіславом Бондаренком. Ішлося про «Чорного ворона» В. Шкляра, про цей унікальний роман, який високою напругою художнього слова передав малознані чи й зовсім не знані сторінки новітньої української історії. Жвавий інтерес був до нових творів, що йдуть у великий світ з видавництва «Ярославів Вал», яке очолює Михайло Слабошпицький, – видавництво стало поправді всеукраїнським (і не тільки) брендом. На підтвердження цього один лише штрих: днями телефонують мені з Торонто люди, з якими не був досі знайомий, вони щиро хвилюються, чи не зірвуть паскудні функціонери конкурс імені Петра Яцика, і ті люди готові пожертвувати свої збереження на конкурс, на книги, які видає «Ярославів Вал».
І така ж щира розмова про сучасну книгу, її майбуття, зі столичними письменниками пройшла в місті Ковелі.
А в Луцьку у міському Палаці культури відзначили тридцятиліття обласної організації Національної спілки письменників України. Спершу відбулася автограф-сесія, своєрідна літературна тусівка у фойє, де можна було купити останні книжкові новинки, неформально поспілкуватися з авторами. До слова, такі тусівки можна частіше проводити: вони не вимагають особливих затрат (недругорядна справа для письменницької спілки, про яку владці згадують здебільшого лише перед черговими виборами), такий захід охоче підтримають тутешні видавництва та книготорговельні організації. Потім зі сцени промовці згадали історію письменницької організації в краї, щиро вітав творчий люд ансамбль пісні і танцю «Колос», зичили нових здобутків гості з Берестейщини Іван Мельничук, Микола Сенкевич, Микола Папєка, теплі слова вітання прозвучали з вуст рівненської делегації. Заслужена артистка України Алла Опейда і заслужений працівник культури В’ячеслав Судима виконали пісні на слова волинських авторів, а поети прочитали свої нові твори. Сердечно привітали присутніх від імені Національної спілки письменників Михайло Слабошпицький та Василь Шкляр.
Дуже гарний збіг трапився того дня: в «Літературній Україні» вийшла прекрасна добірка творів Василя Простопчука, а Михайло Слабошпицький вручив Василеві Васильовичу Міжнародну премію імені Дмитра Нитченка.
Хай як стараються підрубати під корінь, а дерево української культури зростає потужно і стрімко, разом з ним – українська Книга.

 

Джерело: “Сім’я і дім”, 11-17.11.2010р.