Майво веселки духовної

(конкурс ім. П. Яцика)

Духовною веселкою над Україною називають конкурс імені Петра Яцика. А ще та веселка виграє сьогодні над 29 іншими державами, куди примхливі вітри долі занесли наших земляків. Завтра ж, слід сподіватися, це число буде більшеньким.
Телефонує з Канади Леонід Ліщина. Це про нього минулого вересня писав Михайло Слабошпицький у «Літературній Україні»: «Парадоксальна ситуація. Леонід Ліщина, здається, постійно присутній в Україні, будучи фізично відсутнім у ній. Вручають премії переможцям Міжнародного конкурсу з української мови імені Яцика – звучить ім’я Леоніда Ліщини з Торонто. Володарі його премій є сьогодні в усіх областях України – він один з небагатьох, хто підтримує конкурс від його початків». Про славну родину Ліщини детально написано в Григорія Гусейнова в «Незайманих снігах». Телефонує пан Леонід зі щирим вболіванням:
– Як проходив цього разу конкурс? Чи не було перешкод і якої капості на регіональному рівні?
І таке ж вболівання зустрічаємо на сайтах українців Парагваю, Бразилії чи Аргентини, Португалії, Польщі або Італії… Тут можна знайти різнономанітну інформацію – від умов конкурсу до новин про його перебіг, оповіді, як відбувався він у попередні роки. Австралійці на «Facebook» навіть свою сторінку мають – «Jacyk Ukrainian Language Competition in AU». Там участь взяли, читаємо в прес-релізі, діти з Мельбурна і Сіднея, Аделаїди і Канберри, Ньюкасла і Джілонга, конкурс відбувався у добре обладнаних комп’ютерних класах, а у двох містах його проводили в приміщеннях університетів – з міст Мельбурн і Джілонг в університеті ім. Монаша, а з Сіднея – в Австралійському католицькому університеті.
Цікаві запитання на форумах. «А якщо мені вже більш як 21 рік, як я можу підтримати конкурс моєї рідної мови в Австралії?» – непокоїться читач і відразу ж отримує відповідь. Ще в іншого, напевне, немає відповідного шрифту на комп’ютері, чи хтозна, може і призабув прабатьківську, але його відразу ж заспокоюють: «Для виконання завдань на комп’ютері тобі не потрібно друкувати українською мовою, лише вибрати правильні відповіді. Що буде потрібно – написати невеличку розповідь на папері – в останньому завданні».
Місяців два тому мені випало побувати в Литві, зустрічатися у Вільнюсі з українською громадою. Літній уже чоловік, що не один рік відсидів у таборах, там одружився з литовкою і тепер живе у Тракаї, не порахувався з працею приїхати на зустріч. Той чоловік перепитує з непідробним занепокоєнням:
– А в наступні роки конкурс імені Яцика теж відбудеться, не трапиться чогось прикрого?
Розмовляєш з тим чоловіком – і зовсім нема відчуття, що своїх півстоліття останніх він провів далеко за межами тої землі, де народився.
Ні, не вицвітуть і не зблякнуть барви духовної веселки української, славного конкурсу…
Нагородження переможців відбудеться 17 травня в Національному театрі ім. Івана Франка у Києві.

 

Джерело: “Літературна Україна”, 12.05.2011р.; “Сім’я і дім”, 12-18.05.2011р.